Dlaczego warto maluchy uczyć języków

Mówienie w wielu językach otwiera drzwi do świata, który jest trudno wyobrażalny dla osoby jednojęzycznej – mówi Joanna Olejek, dyrektor zarządzająca Multi Niani, pierwszej w Polsce agencji obcojęzycznych opiekunek. – Z każdym językiem jest związana kultura i określony sposób myślenia. I na to właśnie chcemy otwierać dzieci.

Multi Niania opiera swoją działalność na zjawisku neuroplastyczności, czyli zdolności mózgu do tworzenia nowych połączeń neuronowych. Długo wierzono, że mózg ma ograniczenia, np. że umiejętność przyswajania języków obcych jest dziedziczona. Oczywiście każdy ma pewne genetyczne predyspozycje, natomiast okazało się, że – mając świadomość tego, jak funkcjonuje nasze ciało i umysł – możemy mieć pozytywny wpływ na rozwój różnych potencjałów naszych dzieci.

Czy mózg jest leniwy?

Kiedy mózg zna dwa czy trzy języki obce, z pewnością nie może być leniwy. Język, którego używamy do myślenia, mówienia i pisania, rozwinie się bardziej, a język, którego nie używamy, zaczyna zanikać. Można ten proces porównać do ćwiczeń mięśniowych – tak samo jak mięśnie stają się silniejsze wraz z treningiem fizycznym, tak rozwijanie środowiska dwujęzycznego u dzieci buduje siłę, szybkość oraz wydajność sieci funkcji wykonawczych. Są to części możliwości poznawczych, które wspierają zachowanie zorientowane na cel, czyli: uważną koncentrację, priorytetyzowanie i planowanie, analizę oraz procesy przetwarzania pamięciowego. Neurony, które ze sobą obcują, scalają się ze sobą – jest to zjawisko, które rozwija konkretne sieci neuronowe i w rezultacie usprawnia funkcjonowanie mózgu. Najnowsze badania dotyczące dzieci, które dorastają w środowisku dwujęzycznym, ukazują ich przewagę nad dziećmi jednojęzycznymi, w szczególności jeśli chodzi o możliwości koncentracji oraz poznawcze, czyli te, które dotyczą nabywania nowych informacji.

Metody na rozwój

Polecanymi metodami na rozwinięcie drugiego języka jest obcowanie z ludźmi, którzy się nim posługują. Mogą to być dziadkowie, inne rodziny lub, w polskich warunkach, obcojęzyczne nianie. Multi Niania zapewnia opiekunki, które pomagają dzieciom uczyć się języków obcych przez piosenki, ruch i codzienną zabawę. Wówczas nauka języka przestaje być traumą, a staje się naturalnym elementem codziennego życia. Kiedy w rodzinie używa się dwóch języków, tworzy to zarówno możliwość wzbogacenia ich umiejętności językowych oraz kulturowych, jak i wzrost poznawczy.


 

Autorem artykułu jest: