Plac zabaw dla przedszkola i żłobka

Zima do dobry okres na zaprojektowanie placu zabaw i wybór wykonawcy wyposażenia. Cały proces zajmie z pewnością od kilku, a nawet do kilkunastu tygodni, kiedy w uzgodnieniach bierze udział większa liczba osób. Po podpisaniu umowy z wykonawcą do momentu realizacji upłynie zazwyczaj kolejne kilka tygodni. Tak więc, aby dzieci mogły korzystać z placu zabaw od wiosny, najlepiej zacząć przygotowania z odpowiednim wyprzedzeniem.

Żeby odpowiednio dobrać urządzenia zabawowe powinno się wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak między innymi wielkość terenu, przedział wiekowy dzieci, szacowany budżet, który możemy przeznaczyć na realizację inwestycji. Tak naprawdę każdy plac zabaw jest trochę inny i najlepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie firmy zajmującej się produkcją i montażem urządzeń. Dużym ułatwieniem jest także możliwość obejrzenia przyszłego placu zabaw na wizualizacji. Można oczywiście zamówić odpowiedni projekt u niezależnego architekta, ale w praktyce i tak kluczowy jest wybór wykonawcy. Bardzo często bowiem na etapie realizacji przygotowanego wcześniej projektu wiele wstępnych założeń i tak ulega modyfikacji.

Urządzenia przeznaczone na place zabaw w przedszkolach i żłobkach powinny posiadać certyfikaty bezpieczeństwa, potwierdzające zgodność z normą PN-EN 1176, a nawierzchnie powinny być wykonane zgodnie z normą PN-EN 1177. Warunkiem koniecznym jest posiadanie przez wykonawcę takich certyfikatów. Dodatkowo warto współpracować z firmą posiadającymi odpowiednie doświadczenie, czego potwierdzeniem są posiadane referencje oraz dotychczasowe realizacje, a także oferującą bogaty wybór wyposażenia placów zabaw.

Drewniane place zabaw są przyjemne w dotyku, nie nagrzewają się od słońca i doskonale wkomponowują się naturalne otoczenie. Jeżeli mamy możliwość stworzyć miejsce zabaw w otoczeniu zieleni, nie ma lepszego miejsca na usytuowanie placu zabaw. W miastach, gdzie jest to utrudnione, gdzie dzieci mają ograniczony kontakt z naturą, drewniany plac zabaw może umożliwić malcom kontakt z naturalnymi materiałami.

Na placach zabaw możemy znaleźć wiele różnorodnych urządzeń. Huśtawka równoważnia wzmacnia mięśnie nóg u dzieci, piaskownica jest atrakcyjna ze względu na kontakt ze specyficzną fakturą oraz możliwość uczenia się zasad wspólnej zabawy już od najmłodszych lat. Dodatkowo Piaskownica „Statek” czy Piaskownica „Samochód” daje możliwość przeżycia przez dziecko niesamowitej przygody. Wybór urządzeń jest ogromny i w dodatku praktycznie nieograniczony, kiedy zestawy zabawowe mają charakter modułowy i można zestawiać je w konfiguracjach zgodnych z oczekiwaniami inwestora.

Więcej informacji na stronie: www.atut-placezabaw.com.pl

Małgorzata Kwapień