8 sposobów by przygotować dziecko do przedszkola

Często w przedszkolach spotyka się Mamy ich łkające pociechy, które nie chcą zostawać w tym okropnym, kolorowym przybytku. W oczach Mam dylemat: z jednej strony poczucie winy, że muszą zostawiać dzieci, kiedy one cierpią; z drugiej zaś bezradność w reakcji na tak intensywną reakcję dziecka. Próbują rozmawiać, uspokajać, zapewniać…. To jest kardynalny błąd – nie przedłużaj! Jest kilka złotych zasad, dzięki którym możemy przygotować dziecko do przedszkola:

1. Spotkaj się z nauczycielem: jeśli to możliwe, zabierz swoje dziecko na Otwarte Dni w przedszkolu i pozwól mu bawić się na placu zabaw

2. Zapoznaj dziecko z innymi dziećmi: zapisanie dzieci do grupy, do której uczęszczają inne znajome dzieci to popularna praktyka. Jednak dzisiaj nie jest to takie łatwe, jak kiedyś. Dlatego możesz poprosić nauczyciela bądź dyrekcję przedszkola o listę uczniów i udostępnić swój adres e-mail innym rodzicom, żeby zaaranżować wspólną zabawę/spotkanie przed rozpoczęciem nauki. Naprawdę warto wykonać ten krok, dzieci zachowują się zupełnie inaczej, gdy spotykają znajomą twarz pierwszego dnia zajęć.

3. Praktykuj separację: Zostawiaj dziecko z innymi na krótkie okresy czasu, by wiedziało, że wrócisz (np z Nianią, ciocią, babcią).

4. Plecak i akcesoria: zanim rozpocznie się czas szkoły czy przedszkola, rozbudź entuzjazm swojego dziecka – umożliw mu samodzielne wybranie plecaka, jeżeli ma zajęcia przez cały dzień, potrzebne będzie również pudełko na posiłek. Pamiętaj o wszystkim, co musi się zmieścić w tornistrze oraz pudełku; np w placaku: specjalny strój do ćwiczeń, specjalny kocyk czy maskotka, zeszyt, mała poduszeczka. Lunchbox warto wypełniać jedzeniem, które już zna i lubi.

5. Zosia-samosia: jeśli dziecko będzie w przedszkolu lub szkole przez cały dzień, poproś je o pomoc w przygotowaniu jedzenia dla niego. Może stać obok na małym stołeczku, gdy dajesz jej wybór pomiędzy winogronami a rodzynkami, jogurtem a galaretką, sokiem pomarańczowym a jabłkowym. W ten sposób poczuje, że ma kontrolę nad tym, co się z nim dzieje danego dnia.

6. Skoncentruj się na swoim dziecku: spraw, by całe to doświadczenie było wręcz przesiąknięte zabawą. Poświęć pełną uwagę swojemu dziecku po drodze do szkoły – rozmowy telefoniczne mogą poczekać. Opowiadaj historie o tym, jak byłaś mała i jak bardzo lubiłaś szkołę. Śpiewaj piosenki, klaszcz, uśmiechaj i ciesz się razem ze swoim dzieckiem.

7. Komunikuj: wyraź swojemu dziecku, że nie ma nic złego w odczuwaniu lęku, jeśli się boi, w każdej chwili może poprosić kogoś dorosłego o pomoc. Obiecaj, że spotkacie się ponownie za kilka godzin lub po jakiejś konkretnej aktywności (np nauczyciel śpiewający określoną piosenkę lub czytający ostatnią książkę dnia).

8. Nie ociągaj się: kiedy jest czas rozstania, utrzymaj pożegnania krótkie, słodkie i proste. Przytul, powiedz, że kochasz i zostaw w rękach nauczyciela. Nawet jeśli histeryzuje i płacze, prawdopodobnie potrwa to tylko przez kilka minut, po tym, jak znikniesz z dziecku z oczu. Ociąganie się tylko wydłuża czas płaczu dziecka.

Przekraczanie lęku separacyjnego i przystosowanie do szkoły powinno być stopniowe. Poświęcaj swojemu dziecku pełną uwagę w domu, kiedy tylko masz na to szansę. Zadawaj i odpowiadaj na pytania. Słuchaj i nawiązuj więź. Wyrażaj swoje zadowolenie i dumę z faktu, że idzie do szkoły.

Źródło: www.handsonaswegrow.com

 

Autorem artykułu jest:

Artykuły

Plac zabaw dla przedszkola i żłobka
Zima do dobry okres na zaprojektowanie placu zabaw...
Jak powinna przebiegać prawidłowo adaptacja dziecka?
Moment kiedy najczęściej to mama wraca do pracy...
Na co zwrócić uwagę posyłając dziecko do żłobka?
Moment, w którym zazwyczaj mama wraca po urlopie...