Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, w sytuacji, gdy któreś z rodziców pragnie wrócić do pracy, zastanawiamy się czy posłać naszą pociechę do żłobka. Jaki moment jest na to najodpowiedniejszy?

 

Większość żłobków przyjmuje dzieci w wieku od czterech miesięcy do 3 lat. Zapisy do placówki zazwyczaj trwają przez cały rok, jednak w ostatnich latach żłobki są przepełnione, a znalezienie wolnego miejsca dla swojej pociechy często graniczy z cudem. Warto więc zapisać dziecko z dużym wyprzedzeniem i zapytać się jakie są szanse, że zostanie ono przyjęte.

 

To od rodzica w głównym stopniu zależy, kiedy jest najlepszy czas na posłanie swojej córki lub swojego syna do żłobka. Wielu z nich ma przed sobą ciężką decyzję: powierzyć kochane dziecko w ręce obcych ludzi i wrócić do pracy, czy też dalej zajmować się maleństwem, a powrót do firmy zostawić na dalszy czas.

 

Wiele matek czuje się źle stojąc przed faktem, że oddaje swoją pociechę do żłobka. Niepotrzebnie! Coraz więcej kobiet powierza opiekę nad swoim maluchem żłobkom, czego dowodem są statystyki mówiące o zapisach dzieci do placówek.

 

Rodzice posyłając dziecko do żłobka muszą się liczyć z tym, że może ominąć ich wiele ważnych chwil w rozwoju malucha: nie będą świadkami pierwszych kroków i słów pociechy, jak staje się samodzielne itd. Musisz liczyć się również z tym, że dziecko może zacząć częściej chorować. Pamiętaj jednak, że maluch jest pod stałą opieką specjalistów i wykwalifikowanych opiekunów, a żłobek zapewnia mu profesjonalny rozwój pośród swoich rówieśników.

 

Przed posłaniem malucha do żłobka warto zwrócić uwagę, czy jest na to gotowe. Przyjrzyjmy się, jak reaguje na obecność innych dzieci i obcych osób. Pamiętaj, że decyzja o oddaniu malca do żłobka musi być bardo dobrze przemyślana.