Bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem

Jeżdżąc samochodem często zapominamy o bezpieczeństwie naszych pociech. Jesteśmy pewni swoich umiejętności, śpieszymy się, przekraczamy znacznie dozwoloną prędkość ryzykując wywołanie groźnego wypadku, kolizji bądź stłuczki. Niedokładnie zapięte pasy, źle dobrany fotelik czy też właśnie nieprzestrzeganie przepisów prawa drogowego sprawiają, że nasze dzieci znajdują się w ogromnym niebezpieczeństwie. O czym należy pamiętać wybierając się w podróż samochodem z najmłodszymi pasażerami?

Maluchy wymagają szczególnej troski osób dorosłych. Obecnie każde dziecko do 12. roku życia i mierzące poniżej 150 cm wzrostu, które jeździ jako pasażer w samochodzie musi być zapięte w specjalnym foteliku. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego zakupu? Na pewno powinniśmy skupić się na renomowanej marce produktu. Tańsze zamienniki często nie zapewniają 100% bezpieczeństwa i komfortu jazdy naszym pociechom, podczas gdy markowe foteliki przeszły szereg testów i spełniają surowe normy bezpieczeństwa. Produkt powinien sprostać naszym oczekiwaniom, dlatego nie bójmy się zadawać pytań sprzedawcom. Upewnijmy się, że dany fotelik zapewni pełne bezpieczeństwo podczas jazdy każdemu z naszych dzieci. Podczas zakupu zwróćmy także uwagę na sposób zapinania pasów fotelika, czy są one solidnie wykonane i odpowiednio szerokie, co zapewni komfort użytkowania naszym dzieciom. Istotnym aspektem jest także możliwość regulacji pozycji malucha podczas jazdy. Koniecznie sprawdźmy z jakiego materiału został wykonany fotelik. Pamiętajmy, że fotelik dobieramy także pod kątem wagowym dziecka. Najlepiej kupić produkt o mocowaniu typu ISOFIX, który jest obecnie najczęściej stosowany przez większość producentów samochodowych na świecie. Fotelik powinien być wyposażony dodatkowo w SPS, blokadę pasa bezpieczeństwa, system regulujący długość szelek, trudne do odpięcia dla dziecka zapięcia, ochraniacze, wkładki oraz stabilną konstrukcję. Przed przystąpieniem do jazdy upewnijmy się, że maluch jest bezpieczny, pasy dobrze zapięte, a fotelik leży stabilnie na tylnim siedzeniu.

Bezpieczeństwo dziecka powinno być sprawą priorytetową dla każdego rodzica. Pamiętajmy, że fotelik nie ochroni malucha przed głupotą, brawurą i nieuwagą kierowcy pojazdu. Warto przestrzegać więc przepisów prawa drogowego i zachować ostrożność podczas prowadzenia samochodu.