Jak wybrać idealny żłobek?

Coraz więcej rodziców decyduje się na zapisanie swojego dziecka do żłobka. Maluch od najmłodszych lat uczy się kontaktów międzyludzkich spędzając dużo czasu ze swoimi rówieśnikami, rozwija swoje zainteresowania, uczestniczy w ciekawych zajęciach i zabawach. Mama i tata mogą powrócić do pracy bez obaw powierzając opiekę nad swoją pociechą wykwalifikowanej kadrze wychowawców i pedagogów. Jak wybrać najlepszą placówkę?

 

Przed podjęciem decyzji zacznijmy odwiedzać żłobki z odpowiednim wyprzedzeniem. Będziemy mogli szczegółowo zapoznać się z programami, jakie proponują placówki i wybrać tą, gdzie nasze dziecko będzie się naszym zdaniem czuło najlepiej. Warto zadawać pytania. Nie bójmy się zapytać o kwalifikacje opiekunów, iloma dziećmi zajmuje się jeden wychowawca czy o samą liczebność grupy. Często podczas wizyt w żłobku możemy poznać personel, ocenić jego zachowanie oraz podejście do swoich wychowanków. Rzetelnym źródłem informacji jest także opinia innych rodziców. Oceny żłobków znajdziemy nie tylko wśród znajomych i rodziny, ale także na portalach i forach internetowych. Podczas wizyty w danej placówce powinniśmy zwrócić uwagę na panującą tam atmosferę i warunki. Przyjrzyjmy się, czy w żłobku jest czysto, bezpiecznie i przestronnie. Nie bój się zaufać swojej intuicji. Jeżeli w danym żłobku nam się nie podoba i wzbudza w nas ono mieszane uczucia, nie posyłajmy tam swojej pociechy.

 

Wielu rodziców zwraca szczególną uwagę na położenie placówki i godziny jej otwarcia. Im żłobek leży bliżej naszego miejsca zamieszkania, tym lepiej. Odpowiednie godziny działania instytucji są także ważne, najlepiej, by współgrały z czasem rozpoczęcia i zakończenia przez rodziców pracy.

 

Nie ulegajmy presji i modzie. Zbyt wysokie ceny i długa lista oczekujących maluchów na przyjęcie wcale nie są dobrą rekomendacją. Najlepiej, jeżeli żłobek umożliwia jednorazową obecność rodzica przy dziecku, dzięki czemu może on ocenić zachowanie wychowawców i ich podejście do swoich podopiecznych.