Jak wybrać najlepsze przedszkole?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie-, na co należy szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola dla swojego dziecka?

 

Najlepsza placówka powinna spełniać jak najwięcej naszych wymagań dotyczących wszechstronnego wykształcenia malucha, zapewnienia mu prawidłowego rozwoju oraz profesjonalnej opieki przez wykwalifikowany personel.

 

Przy wyborze przedszkola dla naszej pociechy zwróćmy uwagę, czy zapewni mu ono odpowiednie bezpieczeństwo. Ważne jest, by placówka była wyposażona w dostosowane do potrzeb maluchów zabawki, pomieszczenia i inne wyposażenie. Wielu rodziców patrzy również na godziny otwarcia placówki, które by nie kolidowały z rozpoczęciem i zakończeniem przez nich pracy, a odebranie i przywiezienie dziecka do przedszkola nie stwarzałoby większych trudności.

 

Zwróć uwagę na liczebność grupy przedszkolaków, najlepiej, gdyby nie przekraczała 20 osób, a na dziesięcioro wychowanków przypadałaby co najmniej jedna opiekunka. Koniecznie zapytaj się, czy w danej placówce uwzględnia się indywidualne potrzeby dziecka takie jak np. korzystanie z pieluchy itd.

 

Każdy rodzic przed posłaniem swojej pociechy do przedszkola powinien zapoznać się z jadłospisem, jaki proponuje dana placówka. Najlepiej, gdy plan żywienia był zatwierdzony przez IŻŻ. Upewnijmy się, czy przedszkole umożliwia indywidualny jadłospis na potrzeby alergików, diabetyków itd.

 

Nie bójmy się zapytać o kompetencje i doświadczenie wychowawców i opiekunów. W końcu to oni będą odpowiedzialni za nasze dzieci! Bardzo ważne są zasady kontaktów personelu z rodzicami. Warto wiedzieć, jak często odbywają się zebrania w placówce oraz czy istnieje możliwość indywidualnej rozmowy z wychowawcą podczas odbioru pociechy. Rodziciele jako priorytet stawiają zazwyczaj lokalizację placówki, by leżała niedaleko domu, pośród zieleni, w cichej i spokojnej okolicy.

 

Wychowawczyni naszych dzieci powinna być ciepła, wzbudzać zaufanie, być otwartą na wychowanków i wspierać ich , ale jednocześnie być osobą stanowczą, wymagającą i cierpliwą. Zwróć uwagę, czy potrafi rozwiązywać konflikty między przedszkolakami, czy podchodzi do dzieci indywidualnie i z zaangażowaniem. Ważne, by nauczycielka umiała jasno i ciekawie przekazać wiedzę podopiecznym oraz zainteresować ich na dłużej wybranym zagadnieniem.

 

Kluczową rolę przy wyborze przedszkola odgrywa oferta edukacyjna. Program kształcenia w danej placówce powinien być zatwierdzony przez MENiS. Ponadto istnieje wiele placówek o różnym profilu kształcenia: muzyczne, artystyczne, językowe itd.

 

Dużym kryterium podczas wyboru są także koszta, jakie rodzic musi ponieść za uczęszczanie swojego dziecka do przedszkola. Warto kierować się pierwszym wrażeniem, ponieważ w wielu sytuacjach intuicja nas nie zawodzi. Zwróćmy uwagę na rytm dnia dziecka. Ważne, aby grafik przewidywał zarówno czas na zabawę, edukację, posiłki i aktywność.

 

Przedszkole powinno mieć odpowiednie warunki lokalowe. Dobrze, aby sale, gdzie przebywają dzieci były jasne, przytulne, bezpieczne i przestronne. Pomieszczenia powinny być wyposażone w dobrą wentylację i w odpowiednie meble i zabawki. Coraz częściej możemy spotkać przedszkola z monitoringiem, co znacznie podnosi bezpieczeństwo maluchów.

 

Porady

Jak puzzle pomagają w rozwoju dziecka?
Rodzice już od najmłodszych lat powinni dbać o...
Jak chronić przedszkolaka przed infekcjami?
Wielu rodziców zauważa niepokojącą prawidłowość, że w chwili,...
Jak zainteresować dziecko książkami?
Jeszcze do niedawna książki były dla najmłodszych nie...