Opiekunka czy żłobek?

Wielu rodziców stoi przed trudnym wyborem-co wybrać: opiekunkę czy żłobek?

 

Nie ulega wątpliwości, że dużą zaletą opiekunek jest ich dyspozycyjność. Placówki takie jak przedszkole czy żłobek mają określone godziny otwarcia, których rodzice muszą przestrzegać. Opiekunka jest więc doskonałym rozwiązaniem dla rodziców, którzy często muszą zostać w pracy po godzinach i którzy nie mogą liczyć na pomoc babci. Dużym plusem jest także to, że opiekunka zajmuje się maluchem w domu, który dziecko doskonale zna i gdzie czuje się bezpieczne. Wiele pociech w nowym otoczeniu zachowuje się histerycznie, płacze, wpada w panikę i w strach. Dzięki niani możemy tego uniknąć. W przypadku, kiedy dziecko zachoruje nie musisz brać zwolnienia w pracy na ostatnią chwilę. Wiele opiekunek oprócz zajmowania się dzieckiem oferuje również pomoc w utrzymaniu porządku w domu lub w przyrządzeniu posiłku. To bardzo duże udogodnienie dla mam spędzających większość czasu w pracy.

 

Niestety zatrudnienie opiekunki jest stosunkowo drogie. W zależności od regionu i kompetencji niani jej wynagrodzenie waha się od kilkuset do 2, 5 tysiąca złotych. Wiele opiekunek to gospodynie domowe bądź emerytki. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się także zatrudnienie studentki pedagogiki na czwartym lub piątym roku, które oferują nie tylko swoje wykształcenie ale także energię i ciekawe metody wychowawcze. Plusem są także niższe koszty. Niestety dość często zdarza się, że opiekunka odchodzi z pracy z dnia na dzień. Rodzice pozostają w sytuacji bez wyjścia, a dziecko przywiązane do niani przeżywa ciężkie chwile.

 

Wielu rodziców wybiera żłobki. Placówka ta jest fachowo przygotowana do opieki nad maluchami, zatrudnia wykwalifikowany personel oraz stwarza prawidłowe warunki rozwoju. Na miejscu nasza pociecha ma zapewnioną opiekę psychologa i pielęgniarki. Dziecko przebywa wśród swoich rówieśników, poznaje nowy świat, uczy się ciekawych informacji oraz rozwija zainteresowania. Plusem żłobków jest także ich cena. Koszty posłania dziecka do państwowych placówek wahają się w granicach 200- 400 zł, a w prywatnych żłobkach od 700 do 1500 zł.

 

Niestety od wielu lat polskie żłobki są przepełnione, brakuje wolnych miejsc. Wychowawcy nie mogą do każdego dziecka podejść indywidualnie, mają pod opieką kilkunastu wychowanków. Dla wielu rodzicieli uciążliwe jest także codzienne wożenie i odbieranie pociechy ze żłobka. W dużej grupie wychowanków rozprzestrzeniają się różne infekcje i choroby, przez co Twoje dziecko może zacząć częściej chorować.