Jak zainteresować dziecko książkami?

Jeszcze do niedawna książki były dla najmłodszych nie tylko źródłem informacji o otaczającym ich świecie, ale także stanowiły odskocznię od rzeczywistości, były pewnego rodzaju pasją i hobby. Współczesne dzieci zamiast sięgnąć po książkę wolą spędzić czas korzystając z Internetu, grając w gry komputerowe bądź oglądając telewizję. Statystyki biją na alarm! Według badań tylko co trzeci uczeń szkoły podstawowej czyta dla przyjemności i to tylko dwa razy w miesiącu.

 

Jak przekonać malucha, że systematyczne czytanie książek nie tylko rozwija język, uczy wyrażać swoje myśli i koncepcje, wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię oraz pomaga spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy?

 

Pamiętajmy, że nie wpoimy miłości do czytania w naszym dziecku zmuszając go do tego siłą. Już od najmłodszych lat rodzice powinni czytać na głos książki swoim maluchom i to nie tylko do snu. Dzięki temu wyrobimy w dziecku nawyk czytania, potrzebę sięgnięcia po lekturę i poznania jej.

 

Czytając pociesze książki zmieniaj intonację głosu, wczuwaj się w przygody bohaterów, stwórz odpowiedni nastrój tak, by dziecko czekało z niecierpliwością na dalszy rozwój akcji. Jak jednak rozbudzić pasję do czytania książek u dzieci w starszym wieku? Bądź przykładem! Niech maluch widzi Cię jak najczęściej z „nosem wlepionym” w lekturę. Przekonaj go jakie korzyści niesie za sobą czytanie pozycji książkowych ( osiągnięcie sukcesu w nauce, zostanie w przyszłości wymarzonym naukowcem bądź lekarzem, że będzie mądry etc.) Na początek postaraj się znaleźć ciekawe pozycje przeznaczone dla dzieci w jego wieku. Możecie chodzić także do księgarni, gdzie wybierzecie książkę, która zainteresuje malca. Postaraj się by w pokoju dziecka zawsze znajdowały się jakieś lektury, które mógłby przejrzeć w czasie wolnym.

 

Paulina Kowara

Porady

Jak puzzle pomagają w rozwoju dziecka?
Rodzice już od najmłodszych lat powinni dbać o...
Wyprawka przedszkolaka
Jak przygotować malucha do pójścia do przedszkola? W...
Jak wybrać idealny żłobek?
Coraz więcej rodziców decyduje się na zapisanie swojego...