Wpływ muzyki na rozwój dzieci

Nie ulega wątpliwości, że muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w ogólnym rozwoju każdego dziecka. Muzyka wpływa na przeżycia emocjonalne i estetyczne malucha, pobudza rozwój analizatora słuchowego, rozwija słuch muzyczny i akustyczny, wpływa na koncentrację uwagi, uczy logicznej mowy i myślenia. Dzięki zajęciom rytmicznym i muzycznym w przedszkolu dziecko zaczyna rozróżniać takie elementy jak melodia, rytm czy tempo.

 

Zajęcia muzyczne w przedszkolu łączą zabawę z wykorzystaniem muzyki klasycznej, lekkiej i ludowej. Muzyka doprowadza do poczucia własnej wartości, twórczego działania, kreatywności oraz wiary we własne możliwości.

 

Jakie korzyści odnosi maluch biorąc udział w zajęciach muzycznych? Przede wszystkim rozwija się duchowo i emocjonalnie, rozbudza w sobie wrażliwość muzyczną i estetyczną. Na zajęciach uczy się kroków i figur tanecznych, wzmacnia rozwój motoryczny i podnosi samoocenę. Przedszkolak kształtuje umiejętność poruszania się w przestrzeni, współdziałania w zespole oraz rozwija swoją aktywność fizyczną.

 

Oczywiście nie należy zapominać również, że muzyka jest sposobem na stres, dobre samopoczucie, relaks i odprężenie.

Artykuły

Ferie 2016 - Centrum Kreatywności ACTUS
Drodzy Rodzice, Centrum Kreatywności ACTUS zaprasza dzieci, które...
Zajęcia z sensoplastyki - dzieci 1-3 lat
Koloraki zapraszają dzieci 1-3 lat wraz z opiekunami...
Generalne rady dla rodziców
Rodzice często szukają dodatkowych informacji czy porad dotyczących...