Na co zwrócić uwagę posyłając dziecko do żłobka?

Moment, w którym zazwyczaj mama wraca po urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym, jest bardzo trudny.

Rodzic staje przed wyborem odpowiedniego żłobka dla swojego dziecka.

Nie jest nowością fakt, iż brakuje placówek państwowych w naszym mieście. Pozostają, więc do wyboru prywatne żłobki / kluby malucha.

Najistotniejsze, w pierwszej kolejności należy sprawdzić kadrę pedagogiczną, a najbardziej właściciela takiej placówki. Osoba otwierająca punkt opieki nad dziećmi powinna sama mieć wykształcenie pedagogiczne, doświadczenie zawodowe i najlepiej jeżeli sama jest rodzicem. Ponieważ droga mamo i tato, nikt Was tak dobrze nie zrozumie jak drugi rodzic.

Osoba taka będzie w stanie dobrać wzorową kadrę pedagogiczną i odpowiednio nią pokierować.

Bo w jaki sposób właściciel żłobka bez wykształcenia pedagogicznego zatrudni dobrego nauczyciela?

A nawet jeśli tak się stanie, to właściciel ma taką siłę przebicia, iż i tak będzie narzucał swoje własne zasady, przekonania.

Pracownicy powinni posiadać kwalifikacje do udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku, aby nasze dzieci były bezpieczne, a Wy rodzice spokojni. Należy sprawdzić czy jest dostępna i odpowiednio wyposażona apteczka.

Warto sprawdzić opinie o danej placówce w internecie lub po prostu posłuchać innych mam na placu zabaw.

Kolejną bardzo ważną rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę jest harmonogram dnia. Zainteresujecie się rodzice w jaki sposób będą spędzać czas wasze pociechy w żłobku / klubiku malucha.

Warto wiedzieć czy są zajęcia dla dzieci organizowane, kiedy i w jaki sposób są prowadzone.

Pamiętajcie zbyt duża ilość zajęć też nie jest dobra, dzieci powinny w tym wieku mieć również czas na swobodną zabawę.

Należy zwrócić uwagę czy w placówce są specjaliści logopeda, psycholog.

Bardzo ważnym czynnikiem są również proponowane zajęcia adaptacyjne, które mają na celu przygotować nasze dziecko do pozostania w żłobku / klubiku malucha. Są to zabawy dla dzieci, na których obecni są rodzice. Tylko i wyłącznie takie zajęcia mają sens, jeżeli wszyscy w nich aktywnie uczestniczą.

Podczas takich zabaw, rodzice mają okazję poznać miejsce, w którym ich dziecko będzie przebywało.

Uważam, że zajęcia adaptacyjne powinny być bezpłatne.

Oczywiście ważną sprawą jest również organizacja posiłków i z jakiego źródła pochodzą. Nie bójcie się pytać, tu chodzi o zdrowie waszego największego szczęścia.

Pamiętajcie, że to nie kolorowe ściany, drogie zabawki tworzą żłobek czy klubik malucha, tylko najważniejsze są osoby pracujące w takim miejscu, bo to w końcu do nich wasze pociechy będą się tulić kiedy wy będziecie w pracy.

 

Tylko razem wspólnie pracując z nauczycielem możecie stworzyć waszym pociechom bezpieczny i szczęśliwy ”drugi dom”

Musicie pamiętać,że początki są najtrudniejsze,a maluchy czasami bardzo ciężko odczuwają rozłąkę z rodzicami. Zaczyna się w ich życiu nowy etap i nie zawsze się na to zgadzają,dlatego też reagują płaczem i niechęcią. Nie zrażajcie się tym. Z doświadczenia wiem ,że ten trudny okres szybko mija a kontakt z rówieśnikami pod opieką fachowej kadry wpływa na prawidłowy rozwój dziecka . Jestem mamą, wiem co czują i myślą rodzice, sama to przeżywałam i wiem jak ważna jest prawidłowa relacja między rodzicami ,dzieckiem a nauczycielem. Nie bójmy się rozmawiać, obserwować i sygnalizować jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, tylko wtedy nasze pociechy będą mogły szczęśliwie i radośnie spędzać czas poza rodzinnym domem.

 

Aneta Skrok Klub Malucha „Uśmiechnięta buźka”

Artykuły

Jak powinna przebiegać prawidłowo adaptacja dziecka?
Moment kiedy najczęściej to mama wraca do pracy...
Nauka angielskiego poprzez zabawę
Zabawa jest zwykle akceptowaną formą nauki w wieku...
3 powody dla których warto stymulować dzieci nowymi aktywnościami
Powód #1 dzieci uwielbiają się uczyć. Zdajemy sobie...